See all resources

BeRecruited's Top 5 for April 2013


Congratulations to the top 5 most viewed athletes by college coaches in each sport for April 2013! California, Texas & Pennsylvania  are the states represented with the most athletes in this month's list.
BeRecruited Tip: To get more coaches to view your profile bookmark 35 to 40+ schools that interest you or consider  UPGRADING to DELUXE and receive access to send profile invites and letters of interest.

BASEBALL 
Jake Gerovac from St. Marcellinus Secondary School in Mississauga, ON
Trevor Bennett from Fremont High School in Hooper, UT
Aumen Holliday from Marshall (Thurgood) Academic High School in San Leandro, CA
Brett Wilson from Somerset High School in Von Ormy, TX
Ruben Rodriguez from Patch American High School in APO, AE
MEN'S BASKETBALL
Sean Dougherty from Brooks Debartolo Collegiate High School in Land O Lakes, FL
Ikaika Pladera from Green Valley High School in Las Vegas, NV
William Todd from Tidewater Community College in Norfolk, VA
Billy Cobb from Christian Life Schools in Rockford, IL
Nathan Adams from Powhatan High School in Powhatan, VA
WOMEN'S BASKETBALL
Victoria Biddle from Vidor High School in Vidor, TX
Blair Richmond from Vidor High School in Vidor, TX
Kennedy Robinson from Woodland High School in Cartersville, GA
Katrina Holt from Lumberton High School in Lumberton, TX
Jurnee Pettigrew from Eastside High School in Hawthorne, FL
MEN'S DIVING
David Hoffer from Southwest Early College High School in Littleton, CO
Liam Fitzgerald from Bayard Rustin High School in Thornton, PA
Michael Moentmann from Solon High School in Solon, OH
Matthew Mullen from Central Dauphin Senior High School in Harrisburg, PA
Erich Drollinger from Salinas High School in Salinas, CA
WOMEN'S DIVING
Micaela Bouter from St.Stithians College in Johannesburg, South Africa
Mckayla Mawn from Unionville High School in Kennett Square, PA
Rachel Williams from Normal Community High School in Bloomington, IL
Taylor Fiew from Pendleton Heights High School in Pendleton, IN
Rachel Colman from Allen High School in Allen, TX
FIELD HOCKEY
Kadi Davis from Louisville Male Traditional High School in Louisville, KY
Morgan Bedford from Newfane Senior High School in Burt, NY
Claire Virkler from Shenendehowa High School in Clifton Park, NY
Jenna Jaworski from Peters Township High School in Venetia, PA
Abigail Cole from Bruton High School in Williamsburg, VA
FOOTBALL
Evan Gibson from Badger High School in Lake Geneva, WI
Tanner Morrow from Harborfields High School in Greenlawn, NY
Zach Carroll-Ramirez from Canyon High School in New Braunfels, TX
Bunker Scruggs from Deer Park High School in Deer Park, TX
Noah Ortiz from West Hills High School in Santee, CA
MEN'S GOLF
Kyler Smith from Plateau Valley High School in Mesa, CO
Justin Smith from Beulah High School in Opelika, AL
Austin Ferraiuolo from Fort Osage High School in Buckner, MO
Ethan Yamada from Ralston Valley Senior High School in Arvada, CO
Owen Blakely from Fenwick High School Elmhurst, IL
WOMEN'S GOLF
Kayla Chapman from Bremen High School in Bremen, GA
Olivia Davis from West Hall High School in Flowery Branch, GA
Samantha Barrenger from Grandville High School in Caledonia, MI
Alisha Corringham from Dunbarton High School in Pickering
Kelsey Koesters from Coldwater High School in Coldwater, OH
MEN'S ICE HOCKEY
Erick Viola from Henninger High School in Syracuse, NY
Brandon Nightingale from Warren G Harding High School from Warren, OH
Nikolas Goyke from L`Anse Creuse High School in Harrison Twp, MI
Austin Weber from Brea-Olinda High School in Brea, CA
Tyler Swope from Tuscarora High School in Sykesville, MD
WOMEN'S ICE HOCKEY
Samantha Saulnier from Southfield School in Somerville, MA
Brianna Fiddler from Athol Murray College Of Notre Dame in Saskatoon, SK
Carly Moran from Winona Senior in Winona, MN
Erika Martin from West Valley High School in Fairbanks, AK
Gabriela Bochenczyk from Fairfield Warde High School in Fairfield, CT
MEN'S LACROSSE
Keaton Underhill from Topsail High School in Hampstead, NC
Nicholas Zumbrun from Cumberland Valley High School in Camp Hill, PA
Joshua Maxson from Homer Senior High School in Cortland, NY
Ben Austin from Medina High School in Medina, NY
Jordan Lombardo from West York Area Senior High School in York, PA
WOMEN'S LACROSSE
Bailey Lien from Hanover High School in Mechanicsville, VA
Nakiah Washington from Pottsgrove Senior High School in Stowe, PA
Kayla Sumell from Mexico High School in Parish, NY
Karissa Urbanski from Colonie Central High School in Albany, NY
Natalie Rold from Freedom High School in Easton, PA
MEN'S ROWING
Gavin Sebald from Springboro High School in Lebanon, OH
Franklin Cox from Bergen Catholic High School in Ho-Ho-Kus, NJ
Philip Claudy from Salesianum School in Kennett Square, PA
Joshua Burton-Prateley from Loyola Blakefield in Sparks, MD
John Hollow from John Hersey High School in Arlington Heights, IL
WOMEN'S ROWING
Joyanne Mittig from Oscar A. Carlson High School in Gibraltar, MI
Emily Halbert from Woodinville High School in Redmond, WA
Daisy Tackett from Creekside High School in Saint Johns, FL
Mia Wendel from Kingston High School in Kingston, NY
Chelsea Racelis from Pioneer High School in Ann Arbor, MI
MEN'S SOCCER
Francis Koroma from Park Center Senior in Brooklyn Park, MN
James Craig from Bassett High School in Collinsville, VA
Caulin Atkins from Camdenton High School in Sunrise Beach, MO
Cameron Taffera from Clovis North in Fresno, CA
Raul Diaz from Schaumburg High School in Schaumburg, IL
WOMEN'S SOCCER
Taylor Brown from Strathmore High School in Strathmore, CA
Haley Frisella from Oakmont High School in Roseville, CA
Alex Truhlar from Plainfield South High School in Plainfield, IL
Kenyonna Brown from Paragould High School in Paragould, AR
Courtney Miner from Clinton-Massie High School in Wilmington, OH
SOFTBALL
Kara Babola from John B Connally High School in Austin, TX
Ashlie Volpe from Wekiva High School in Apopka, FL
Courtnie Stone from Grace Brethren Christian School in Charlotte Hall, MD
Taylor James from Bladensburg High School in Capitol Heights, MD
Shelby Pettersen from Deposit Middle/High School in Deposit, NY
MEN'S SWIMMING
Joshua Sunberg from Red Oak High School in Red Oak, IA
Erik Wickstrom from Verona Area High School in Verona, WI
Connor Damaschi from Kaiser High School - International Baccalaureate School in Honolulu, HI
Drew Dvorchak from Neuqua Valley High School in Naperville, IL
Tanner Holke from Riverside Junior-Senior High School in Painesville, OH
WOMEN'S SWIMMING
Teagan Griffith from San Luis Obispo High School in San Luis Obispo, CA
Kennedy Fitzgerald from Notre Dame Catholic High School Carleton Place
Alexandra Mccafferty from Chelmsford High School in Chelmsford, MA
Morgan Walls from Mainland Regional High School in Somers Point, NJ
Shelby Gamble from Berean Christian High School in Clayton, CA
MEN'S TENNIS
Nathan Allenstein from Pius Xi High School in Elm Grove, WI
Taylor Grow from Southwest Senior in Minneapolis, MN
Steven Spurlock from Shaw High School in Columbus, GA
David Camacho from Tuloso-Midway High School in Corpus Christi, TX
Cody Sledge from Comanche High School in Comanche, TX
WOMEN'S TENNIS
Alexandra Laffey from North Allegheny Senior High School in Sewickley, PA
Meilani Gonzales from Sandalwood High School in Jacksonville, FL
Tegan Jarchow from Shawnee Mission South High School in Prairie Village, KS
Kirsten Backes from Geneseo High School in Geneseo, IL
Jessica Capps from The Daniel Academy in Kansas City, MO
MEN'S VOLLEYBALL
Austin Washburn from Lincoln High School in Gahanna, OH
Philip Andrews from Katy, TX
Bartosz (Bart) Migus from John Hersey High School in Prospect Heights, IL
Torrey Smith from Elk Grove High School in Elk Grove, CA
Alex Palmer from Quakertown Community Senior High School in Quakertown, PA
WOMEN'S VOLLEYBALL
Kara Babola from John B Connally High School in Austin, TX
Justine Jenkinson from Air Academy High School in Colorado Springs, CO
Rachel Bonek from Buchanan High School in Buchanan, MI
Lindsay Ulfig from Father Gabriel Richard High School in Saline, MI
Virginia Karnes from Memorial High School in Houston, TX
MEN'S WATER POLO
Sergi López Maymó from Evanston Township High School in Evanston, IL
Charles Lundelius from Landon School in Bethesda, MD
Bryce Matsumura from Edison High School in Fresno, CA
Matthew Cianfrone from Santa Monica High School in Santa Monica, CA
Jason Wesseling from Jenison High School in Hudsonville, MI
WOMEN'S WATER POLO
Madelen Johnson from Rosary High School in Yorba Linda, CA
Catalpa "Tally" Hoover from Soquel High School in Watsonville, CA
Clare Bryar from Mother Mcauley Liberal Arts High School in Chicago, IL
Rachel Bushrow from Chaparral High School in Murrieta, CA
Alexandra James from Fallbrook High School in Fallbrook, CA
WRESTLING
Jacob Schneider from Stevenson High School in Carson, WA
Anthony Kosinski from Marin Catholic High School in Larkspur, CA
Devon Van Cura from Washington High School in Washington, NC
Nick Robinson from Turpin High School in Cincinnati, OH
Nathan Chaclas from Unionville High School in Chadds Ford, PA
MEN'S TRACK & FIELD, CROSS COUNTRY
Joshua Sunberg from Red Oak High School in Red Oak, IA
Jeremy Cook from Sylvania Southview High School in Sylvania, OH
Robert Holland from Southside High School in Fort Smith, AR
Joey Abbatiello from Stafford Senior High School in Fredericksburg, VA
Nathan Dunivan from Sand Creek High School in Colorado Springs, CO
WOMEN'S TRACK & FIELD, CROSS COUNTRY
Naomi Polyzoidis from Keira High School from Wollongong
Phoebe Ferguson from Harrison School For The Arts in Lakeland, FL
Christina Atkinson from Palmetto High School in Parrish, FL
Adreanna Carrillo from Arenas Valley, NM
Makensie Block from Woodstock High School from Woodstock, GA

See next month's Top 5 ->

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for June 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in June. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Garrett Ramsey from...

Athletic

BeRecruited Top 10 for May 2014

Baseball Caleb Norman from Kings Academy in Woodstock, GA Raymond Fernandez from Gateway High School in Kissimmee, FL Blake Baker from Oak Forest Academy in Tickfaw, LA Jeramey Hagstrom from Faith Baptist Christian School in Valrico,...

Unknown
Athletic

The Regimen: How to Build Mental Strength

As athletes, we spend a lot of time and energy training our bodies—fitting in long runs, busting out two-a-day workouts, hitting the weight room, and refining our skills. And though these things are essential to success, mental strength...