See all resources

BeRecruited Top Ten for October 2018


Winners blog

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in October. Congratulations to our athletes and keep up the good work!


Men's Baseball


Jack Gottlieb from Syosset Senior High School in Syosset , NY

Drew Ballard from Granville High School in Newark, OH

Jacob Thomas Wheeler from Liverpool High School in Liverpool, NY

Connor Loveland from Oakcrest High School in Mays Landing , NJ

Justin Ryan Randzio from Jefferson Township High School in Wharton, NJ

John J Stueck Jr. from The Wardlaw-Hartridge School in Scotch Plains , NJ

Joseph Ryan McPeek from Oak Hills High School in Cincinnati , OH

Michael Pierce from North Hunterdon Regional High School in Annandale, NJ

Richard Alaimo from McIntosh High School in Peachtree City, GA

Sean Kent Goudey Jr. from Weymouth High School in Weymouth, MA

Men's Basketball


Latrell ROBINSON from Woodlands Senior High School in WHITE PLAINS, NY

Kevin Stone from Santa Clarita Christian School in Canyon Country, CA

Logan Freeman from Pflugerville High School in Round Rock , TX

Trevor Paul Byron from A. Crawford Mosley High School in Panama City Beach , FL

Marcus Garvey Gorham Jr. from Oxon Hill High School in Fort Washington, MD

Nicholas Pierson from Hononegah High School in Rockton, IL

Myles Lida from Monmouth Regional High School in Eatontown, NJ

Jordan Cooley from Wh Ford High School in Quinlan, TX

JOE VARHULA from Father Judge High School in Philadelphia, PA

cletus g barron from Fountain-Fort Carson High School in Colotrado Springs, CO

Women's Basketball


Katie Henderson from Powhatan High School in Powhatan , VA

Lauren Cole from Glencoe High School in Glencoe, AL

Emylee Grace Kiser from Seaside High School in Gearhart , OR

Eliana McClarie from Arapahoe High School in Highlands Ranch, CO

Katelyn J Mundy from South Point High School in South Point, OH

Alliyah Flattery from Waukee Senior High School in Urbandale, IA

Adrienne Poling from Edmonds Woodway High School in Edmonds , WA

DaeLin Switzer from St. Teresa High School in Mt. Zion, IL

Anaya Simmons from Jamestown High School in Williamsburg, VA

Jaden Elizabeth Randall from La Sierra High School in Riverside, CA

Men's Diving


Evan Meiers from North Penn Senior High School in North Wales, PA

Skylar Migon from Gulliver Schools Inc. in Miami, FL

Karsten Dixon from Kennesaw Mountain High School in Kennesaw, GA

William Patrick Henrickson from Fossil Ridge High School in Ellicott City , MD

Ryan Lukaszewski from Cypress, TX

Luke Dotson from Council Rock High School North in Washington Crossing, PA

Mikhail Mikhalev from Los Osos High School in Rancho Cucamonga, CA

Kyle James Schubert from Ridge High School in Basking Ridge, NJ

Treye Oliver from Evansville, IN

Reece E Robles from Granite Hills High School in El Cajon, CA

Women's Diving


Courtney Broyles from Fishers, IN

Lauren Henderson from Dacula High School in Dacula , GA

Emma Kellogg from Blue Valley Northwest High School in Overland Park, KS

Lucy Sokoloff from frederick, MD

Marisa Lee from Smithtown High School East in Nesconset , NY

Ariana Shchuka from Exeter Township Senior High School in Reading, PA

Jayde Chan from Mat-Su Career And Technical High School in Wasilla , AK

Alexandra Halla from McLean High School in McLean, VA

Jacquelyn Skye Simpson from O fallon, IL

Alina Poust from Palmyra Area Senior High School in Palmyra, PA

Men's Track and Field, XC


Emmanuel Martinez from McKinney High School in McKinney , TX

Shane Williams from Trinity High School in Louisville, KY

Daniel Simone from Heritage High School in Brentwood , CA

David Springstead from Southern Regional High School in Manahawkin, NJ

Axel Martinez from Latino College Prep Academy in San Jose, CA

Benjamin Michael Tuinstra from Valley Christian School in Missoula, MT

Logan Austin Murley from Rockridge High School in Andalusia, IL

Coy Ruess from West Liberty High School in West Liberty, IA

Riley Searcey from Duncan U. Fletcher High School in Jax Beach, FL

Keaton Mannebach from Andale High School in Wichita , KS

Women's Track and Field, XC


Nicole Bowen from Dublin Jerome High School in Dublin, OH

Hannah Elizabeth Korte from Taylor High School in Cleves, OH

McKenna Pannell from Fairland High School in Scottown, OH

Averie Hollowood from Jackson Christian School in Albion, MI

Laura Olson from Andover High School in Andover, MA

Ina Edstrom from Vandegrift High School in Austin, TX

Cecilia Langlois from University High School in Irvine, CA

Madison Manns from Benjamin Logan High School in Kenton, OH

Hailey Debert from Farmington, MO

Emily Abel from West Springfield High School in West Springfield, MA

Women's Field Hockey


Margaret Danehy from Mansfield High School in Mansfield , MA

Danielle Elizabeth Ochendowski from Penn Trafford High School in Trafford, PA

Ava Brown from Kempsville High School in Virginia Beach, VA

Emily Jane Streeter from Acton-Boxborough Regional High School in Acton, MA

Alicia Hottleman from Mansfield High School in Mansfield, MA

Bridget Kenny from Hackettstown High School in Hackettstown, NJ

SAVINA PUREWAL from Ecole Panorama Ridge Secondary in Surrey, BC

Cameron Ann Loomis from Nerinx Hall High School in Wildwood, MO

chase suret lambert from Suffield High School in suffield , CT

Abigail Grace Kreider from Blair Academy in Hackettstown, NJ

Men's Football


Kaden Douglas from Celeste High School in Bonham , TX

Robert Anthony Springer Jr. Jr. from Little Rock Christian Academy in Little Rock, AR

Carl Mcnickles lll from Big Picture High School -Back of the Yards in Lansing, IL

Jalen Whitaker from Detroit , MI

Gabe Brady from Meridian High School in Hope, MI

Evan Wethington from South Fork High School in Palm City, FL

Cameron Hunter Gebers from Patrick Henry High School in Hamler, OH

Christian Hernandez from Chisholm Trail High School in Fort Worth, TX


Ryan Bloch from Barron Collier High School in Naples, FL

Men's Golf


Kyle Nicholson from Bar Harbor, ME

brock white from Crooksville High School in crooksville, OH

Jake Timothy Welch from Valor Christian High School in Highlands Ranch, CO

Parker Jackson from Three Rivers High School in Jones, MI

Jadden Ousley from Twin Lakes Senior High School in Monticello, IN

Tryn Allen Titus from Lebanon Senior High School in Lebanon , MO

Shane Andrew Henderson from Spencer County High School in Taylorsville, KY

Devin Lawson from St. Ignatius Secondary in Thunder Bay, Ontario

Caden Ellis from Sullivan High School in Sullivan, IL

Gavin Franzon from West Morris Mendham High School in CHESTER, NJ

Women's Golf


Hilyan Bautista from Los Alamitos High School in CYPRESS, CA

Ashley Marie Offenberger from Waterford High School in Waterford, OH

Grace Griggs from Edmond, OK

Anna V Aguilar from Eastwood High School in El Paso, TX

Lauren Cole from Glencoe High School in Glencoe, AL


Paige Dormal from Mountain Ridge High School in Glendale, AZ

Natalie Lynn Bohnert from Pike Central High School in Petersburg, IN

Olivia DiPaolo from Larry A. Ryle High School in Union, KY

Caroline Wing from Benet Academy in Indian Head Park, IL

Men's Ice Hockey


Anton Oleshko from Danbury High School in Danbury , CT

Samuel C. Silich from Choate Rosemary Hall in Long grove, IL

Jonathan X Fuller from Colonie Central High School in Albany, NY

Garrett Benoit from Grosse Pointe South High School in Grosse Pointe Farms, MI

Tommy Anderson from Ballston Spa Senior High School in Ballston spa, NY

Jacob Logan Schmitt from Lake Catholic High School in Euclid, OH

Joseph Lizotte from Franklin, MA

Nicholas LaMendola from Fairport Senior High School in Fairport , NY

Gavin McKain from Brentwood Senior High School in Pittsburgh, PA

Ryan Patrick Gilroy from Middletown High School in Middletown, MD

Women's Ice Hockey


Autumn Fosmore from Cadillac Senior High School in Cadillac, MI

Lacey Eden from Archbishop Spalding High School in Annapolis, MD

Hanna Marie Dombroski from Liverpool High School in Liverpool, NY

Victoria Horvath from Freeport Area Senior High School in Sarver, PA

Meghan Lauren Flynn from Beekmantown High School in Plattsburgh, NY

Mk Stewart from Connelly School of the Holy Child in Potomac, MD

Abigail Weltman from East Rochester Junior/Senior High School in Rochester , NY

Annaliese Ackerman from Owen J Roberts High School in Pottstown, PA

Sara Burr from Shady Side Academy Senior School in Alexandria, VA

Nichole Collins from Trenton High School in Trenton, MI

Men's Lacrosse


Cole Stedman from Needham High School in NEEDHAM, MA

Luke Bonham from Roy C. Ketcham Senior High School in Wappinger Falls, NY

Kyle Stansbury from Rutgers Prep School in Lebanon, NJ

Jack Ryan Kidwell from Conrad Schools of Science in Wilmington, DE

Jack Ryan from Chaminade High School in Garden City, NY

Sylvester E Mathis from Centennial High School in Johns Creek, GA

anthony heaney from Cazenovia High School in cazenovia , NY

Nicholas Mattice from Christian Brothers Academy in Schenectady , NY

Matt Slowey from Lake Catholic High School in Painesville, OH

Colin Hughes from Amity Regional Senior High School in Orange, CT

Women's Lacrosse


Katarina Judith von Mecklenburg from Valencia High School in Valencia, CA

Caitlyn Quizon from Northeast High School in Philadelphia, PA

Elizabeth Coffey from Watauga High School in Deep Gap, NC

Madison Ruqus from Melbourne Beach, FL

Stacey Pierre from brooklyn, NY

Heather Shannon from North Penn Senior High School in Lansdale, PA

Emma Carter from Perrysburg High School in Perrysburg, OH

Noelle Isaac from Raleigh, NC

Haley Meskin from Madison, WI

Kayla Jazmin from Old Bridge High School in Old Bridge, NJ

Men's Rowing


Matt McCarthy from Marist School in Marietta, GA

John Patrick Hollingsworth from Oak Ridge High School in Spring, TX

Aidan Hoff from Cornwall Central High School in Cornwall, NY

Grigsby Lovaas from Boston College High School in Norfolk, MA

Joshua Grant from Pioneer High School in Chelsea, MI

Baringer Lovaas from Boston College High School in Norfolk, MA

Huakai Qin from Lakota East High School in Hamilton, OH

Bradley Harrison Abel from St. Johns Prep School in Andover, MA

Gus Coes Edwards from Yarmouth, ME

Ben Kimmy from Quaker Valley High School in Sewickley, PA

Women's Rowing


Ryann Colan from Grand Island Senior High School in Grand Island, NY

Kristen Hashberger from Snohomish High School in Snohomish, WA

Emma Pilar Carey from Valley Regional High School in Essex, CT

Hope Stamp from Mira Costa High School in Hermosa Beach, CA

Jordyn Hanacik from Arrowhead High School in Okauchee , WI

Lilly Ross from Cleveland, OH

Sophia Usewicz from Buffalo Academy Sacred Heart in Buffalo, NY

Julia Elizabeth Downes from Episcopal High School in Jacksonville , FL

Marisella Adams-Grimaldi from Jupiter, FL

Jamie Eva Forbes from Newburgh Free Acad in Newburgh, NY

Men's Soccer



Emmanuel Martinez from McKinney High School in McKinney , TX

Zachary David Ray from Faith Christian Schools in New Haven , MI

Daniel Raimondo from Maple

Brennen Patrick McLaughlin from Centerburg, OH

Emmanuel Acosta from Valley View High School in Pharr, TX

Fabian Crane from Faringdon

Zachary Harker from Fort Collins, CO

Stephen Edgell from Epsom ,UK

Simba Murjam from Louisville, KY

Women's Soccer



Hannah M Dodd from Calloway County High School in Murray, KY

Vanessa Gangi from Worcester Academy in Holden, MA

Emily Crook from Woodrow Wilson High School in Beckley , WV

Aniya Clark from MESQUITE, TX

Thalia isabel Salazar from Quinlan, TX

Hanna Laken Pettigrew from Caledonia High School in Aberdeen, MS

Emily Abel from West Springfield High School in West Springfield, MA

Jamison Jacobson from North Kitsap High School in Poulsbo, WA

Chloe Wilson from Damascus High School in Clarksburg, MD

Women's Softball


Kyrsten P Darrough from Flora High School in Flora, IL

Rebecca Schadle from Westside High School in augusta, GA

Hannah Norquest from York High School in York, NE

Erin Talley from Lumberton High School in Lumberton, TX

Deandra Vera from Uvalde High School in Uvalde , TX

Cassaty Farnum from Temecula Valley High School in Temecula, CA

Mekaylee Beard from Seneca High School in Seneca, MO

Kelsey Nicole Daniel from Arkansas City High School in Arkansas City, KS

Alanna Rutchasky from Orr, MN

Ashley Brie Caldwell from West Carteret High School in Newport, NC

Men's Swimming


HAU WENG BRANDON CHEONG from F. W. Buchholz High School in GAINESVILLE, FL

Cade Dady from San Dimas High School in San Dimas, CA

Nicholas P Cisco from Napa High School in Napa, CA

Sean Griffin from Chicago, IL

Nick Keeran from Napoleon High School in McClure, OH

Pierre Jaeggi from Fountain Valley , CA

Dhruv Mistry from William Mason High School in Mason, OH

Jefferson Tait from Harlingen, TX

Aidan Mabunga from Wakefield High School in Raleigh, NC

Caleb Way from Immaculate Heart Central in Watertown, NY

Women's Swimming


Alexys Matcuk from Chandler High School in Maricopa, AZ

Yessenia Resendiz Torres from Petaluma High School in Petaluma, CA

Lily Arledge from River Valley High School in Richwood, OH

Jillian Quinn from Warwick Valley High School in Warwick, NY

Elizabeth Lyden from Montrose Area Junior/Senior High School in Montrose, PA

Jessica Rose Shapero from Templeton High School in Templeton, CA

Paige Schart from Wando High School in Mount Pleasant, SC

Brooke Conneen from Weddington High School in Waxhaw, NC

Jamie Taylor Morgan from Katy High School in Brookshire, TX

Gracie Brooks Steelhammer from Lake Norman High School in Mooresville, NC

Men's Tennis


Kevin Jericho Pacis from Romeoville High School in Romeoville, IL

Tyler D'Amato from Commack High School in Commack, NY

Mary Hawk-Polin from Manatee High School in Bradenton, FL

Cameron Johnson from Nash Central High School in Nashville, NC

Aby Carrillo from San Jacinto High School in San Jacinto, CA

Kunal Krishan from James J Ferris in Jersey City , NJ

Joshua Robert Janssen from Notre Dame Academy in Green Bay, WI

Jason Chen from Central Bucks High School-West in Warrington, PA

Meet Parikh from Niles North High School in Skokie, IL

Max J Kampf from Warren Township High School in Gurnee, IL

Women's Tennis


Madison Dutton from West Salem High School in West Salem , WI

Chloe Duquette from Oak Harbor High School in Fremont, OH

Melissa Klubnik from Magnificat High School in Avon, OH

Julia Molin from Commack High School in Dix Hills , NY

Cassidy Landau from Conestoga Senior High School in Devon, PA

Grace Lillian Messenger from Marlboro Central High School in Milton, NY

Avalon Langley from Lakeville, MN

Amari Nicola Shaw from Berea, OH

Kylie McCabe from Patchogue, NY

Julia Rodriguez from Dunedin High School in Palm Harbor , FL

Men's Volleyball


Gabriel Aguado from GURABO

Drew Ehlers from Plainfield North High School in Plainfield, IL

Adrian Martinez from Caguas

Antonio Lorenz Chandler from Piscataway Township High School in Piscataway , NJ

Josh Tagtmeyer from Plainfield East High School in Romeoville , IL

edward gosch from Shenendehowa High School in ballston lake, NY

Camden Joshua Siaki Winter from Valley Christian High School in Anaheim, CA

MATTHEW A RUSSO from Providence Catholic High School in MOKENA, IL

Daniel Lee from Redlands Senior High School in Loma Linda , CA

Joanthan Kline from Milford High School in Milford, IL

Women's Volleyball


Chase Hannah Mizell from Cloverleaf High School in SEVILLE, OH

Raina Forstrom from St. James High School in Cuba, MO

Lauren Cole from Glencoe High School in Glencoe, AL

Keilli B Voss from Clovis High School in Clovis, CA

Evan Tyler Burns from Glencoe High School in Gadsden, AL

Madeline Fritz from Bloomingdale High School in bloomingdale, MI

Kaitlyn Tidman from Bondurant-Farrar Junior-Senior High School in Bondurant, IA

Marlee Bender from Whitefish High School in Whitefish, MT

Pamela Christine Lund from Bishop Guilfoyle High School in Altoona, PA

Hadiya Williams from Alameda, CA

Men's Water Polo


Sawyer Alford from Stockton, CA

James Ryan Oriskovich from San Marcos Senior High School in Santa Barbara, CA

Luke Carey from Olympia High School in Orlando, FL

Jaylen Lopez from Chicago, IL

Andre Castro Santos from Half Moon Bay High School in Half Moon Bay, CA

Connery Fehlinger from William H Taft High School in San Antonio , TX

Mayank Killedar from Archbishop Mitty High School in Santa Clara, CA

Aidan Evans from Clovis, CA

Justin Garrido from Gilroy, CA

Kyle R. Arend from Rockford High School in Belmont, MI

Women's Water Polo


Chloe Dodgen from Riverside, CA

Abigail Dianne Keegan from Clairemont Senior High School in San Diego, CA

Brooke Buchanan from Sierra High School in Tollhouse, CA

Rachel Leib from Louisville High School in West Hills, CA

kate carlyle from Upland High School in upland , CA

Hailey Ann McGaha from Hanford, CA

Allison Kay from Woodcreek High School in Roseville, CA

Morgan Weldon from Exeter High School in Exeter, CA

Taylor M Thurlow from waterloo, AL

Payton McKenna Cooke from Alta Loma High School in Rancho Cucamonga , CA

Men's Wrestling


Tyler Hunter from Hobart High School in Hobart, IN

Coy Ruess from West Liberty High School in West Liberty, IA

Theodore Fox from DeWitt, IA

Zachary Wilson from Piscataquis Community High School in Sangerville, ME

Jake Coldiron Turner from Rogers High School in Rogers, AR

Dakota Tatro from IA

Taylor Sheaffer from Conestoga Valley Senior High School in Lancaster, PA

OMAR J LAGARDE from Manatee High School in Bradenton, FL

Wesley Scott from Pawnee, OK

Kory Woods from Macarthur High School in Irving, TX

Women's Wrestling


Aliana Gallego Vega from Douglas High School in Douglas, AZ

Malea Palahniuk from Thurston High School in Springfield, OR

Ashley Lee Walter from Barnegat High School in Barnegat, NJ

Courtney Chandler from La Center High School in La Center, WA

Jakiah Renise Misenheimer from Jay M Robinson High School in Concord , NC

Nevaeh Lua from Shadow Hills High School in Indio , CA

Mikelynn Ray Rowe from Lower Lake High School in Clearlake Oks, CA

Carolina Sydor from Wakeland High School in frisco , TX

Danielle Ramirez from Los Fresnos High School in Brownsville, TX

Sana Arcan from Walter Murray Collegiate in Saskatoon , CA

You might also like…

Winners blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for August 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in August. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brian Egolf from...

Athletic

Add Attending the Final Four to Your Bucket List

The NCAA Men’s DI Championship game wasn’t short of action and emotion last night as the Louisville Cardinals came back from another deficit and beat the Michigan Wolverines. With the storylines of an off the bench player, Spike...

Trophy in the air blog
Athletic

BeRecruited Top Ten for March 2017

Each month, we compile a list of athletes that were viewed the most by coaches. Below is a list of the Top 10 most viewed athletes in March. Congratulations to our athletes and keep up the good work! Men's Baseball Brett Skyler Griffin...